Gierałtowianie

Działalność zespołu folklorystycznego

Założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu przez prawie 30 lat jego działalności był Władysław Kostrubała.

W początkowym okresie działalności zespołowi akompaniowała na akordeonie nauczycielka Agnieszka Pyrek, od 1977 roku – kapela muzyków ludowych. Już od początku swojej działalności zespół prezentował się na forum szkoły, na imprezach środowiskowych oraz w licznych konkursach. W 1976 r. zajął II miejsce w Rejonowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych w Czerwionce. Przełomowym rokiem był rok 1977, kiedy to w Rejonowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych w Knurowie zespół zdobył I miejsce, kwalifikując się do udziału w przeglądzie na szczeblu wojewódzkim, gdzie zdobył wyróżnienie. W maju 1978 roku na rejonowym przeglądzie w Rybniku zespół zajmuje I miejsce i tym samym awansuje do Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Szkolnych w Wodzisławiu, gdzie zajmuje III miejsce.
Od 1979 roku zespół regularnie wygrywał regionalne konkursy i przeglądy zespołów folklorystycznych. Najważniejsze wyróżnienia zdobyte w latach 1979 – 1985 to:

* I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych w 1979, 1980, 1981, 1982 r. i nagrody specjalne w tym przeglądzie w 1983, 1984 i 1985 r.

*I nagroda ?Złote Wici” w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Jaworznie w 1983, 1984 i 1985 r.

*II miejsce w Przeglądzie Zespołów Górniczych w Zabrzu w 1979 r.

zespol

Ogromne znaczenie dla członków, a także dla całej szkoły i miejscowości miał udział zespołu w popularnym w latach 70-tych programie TV ?Teleranek”, co miało miejsce 10.02.1980 r. Kilkakrotnie zespół występował również na antenie Polskiego Radia w rozgłośni katowickiej, m.in. w grudniu 1986 r.

Ważnym wydarzeniem dla Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach były obchody 50-tej rocznicy jej powstania. Uroczystość obchodzono 10 IX 1983 r., a występ zespołu był dużą atrakcją tej imprezy.

8 V 1992 r. zespół wziął udział w koncercie charytatywnym ?Dzieci dla dzieci” zorganizowanym w Domu Kultury w Szczygłowicach. Dochód z koncertu przeznaczony był dla dzieci specjalnej troski z Ośrodka Opiekuńczego w Szczygłowicach.

Rok 1992 zapisał się w działalności zespołu największymi osiągnięciami, jakimi były: zdobycie I miejsca w eliminacjach odbywających się w Pałacu Młodzieży w Katowicach, a w efekcie tego wytypowanie zespołu do reprezentowania województwa katowickiego w Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów i Kapel Ludowych w Skierniewicach w czerwcu 1992 r.
Do występu w Skierniewicach zespół przygotowywał się na zgrupowaniu w ośrodku wypoczynkowym KWK ?Knurów” – ?Buk”
w Rudach Raciborskich. Pobyt w ośrodku całego zespołu oraz kapeli finansowała kopalnia ?Knurów”. W tym przeglądzie zespół uplasował się na drugiej pozycji i otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł., którą przeznaczono na zakup kontrabasu
dla kapeli.

Laureaci I, II i III miejsca zostali wytypowani do udziału w Międzynarodowym Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Ludowych we Włoszech. Gierałtowicki zespół jednak nie pojechał na ten przegląd, gdyż od września 1992 roku działalność zespołu została zawieszona.

Udało się doprowadzić do odrodzenia się zespołu w grudniu 1997 r. Ogromne znaczenie w tym względzie miało przyznanie przez Radę Gminy Gierałtowice środków finansowych na działalność zespołu. Również Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Gierałtowicach część zgromadzonych przez siebie funduszy przeznaczyła na dofinansowanie działalności zespołu.

Zespół, jak dawniej, stał się ozdobą imprez szkolnych, środowiskowych oraz godnym reprezentantem szkoły i miejscowości
na konkursach.

W roku szkolnym 1998/1999 zespół rozpoczął swoje występy od udziału w festynie dożynkowym w Gierałtowicach, zorganizowanym przez Zarząd Kółka Rolniczego w dniu 22.09.1998 r.

6 czerwca 1999 roku zespół wziął udział w VI Przeglądzie Piosenki ?Śląskie Śpiewanie”, konkursie organizowanym przez Związek Górnośląski w Katowicach. Zespół zdobył tam wyróżnienie.

Do tradycji Gminy Gierałtowice od kilku lat weszły imprezy środowiskowe organizowane przez działające tutaj chóry; ?Skowronek” z Gierałtowic i ?Słowik” z Przyszowic oraz Urząd Gminy Gierałtowice. Do imprez tych należą ?Śląskie Gody” w Gierałtowicach oraz ?Trojok Śląski” w Przyszowicach. Zespół folklorystyczny został zaproszony do udziału w tych imprezach wielokrotnie.

Rok 2000-ny był dla zespołu rokiem jubileuszowym. Z okazji 25-lecia istnienia zespół przyjął nazwę ?Gierałtowianie”.

Największym sukcesem zespołu z ostatnich lat jest zdobycie I miejsca i nominacji do nagrody Grand Prix w konkursie ?Śląskie Śpiewanie” w maju 2002 r.

Zespół zawiesił działalność w 2009 roku.

film